باکتریهای نابود کننده لثه !

 • ۲۲۵

بافتهای نگهدارنده اطراف دندان

( Periodontal )

واژه “ Periodontal “ از دو واژه یونانی به معنای « اطراف دندان » تشکیل شده است . بافت های نگهدارنده اطراف دندان می توانند به انواع مختلفی از بیماریها مبتلا شوند، که همگی در اثر عفونت باکتریایی لثه ها ، استخوان و رباط هایی که از دندان حمایت کرده و آنها را درداخل فک نگه میدارند، به وجود می آیند . بیماریهای بافت های نگهدارنده اطراف دندان معمولاً بدون درد بوده وممکن است پیشرفتی آهسته یا کاملاً سریع داشته باشند . بدون معاینه منظم دندان ها ، ممکن است تا آسیب شدید بر لثه ها و استخوانهای فک از بیماری بافت های نگهدارنده اطراف دندانهای خود مطلع نشوید و آنگاه دیگر از دست رفتن دندان غیرقابل اجتناب خواهد بود . بیش از نیمی از افراد بالای ١٨ سال حداقل در مراحل اولیه زندگی تا حدی درگیر بیماری بافتهای نگهدارنده اطراف دندان هستند . پس از 35 سالگی ، تقریباً سه چهارم بزرگسالان دچار نوعی بیماری بافت اطراف دندان می باشند . با این همه ، بیماریهای بافت اطراف دندان می توانددر هرسنی اتفاق بیافتد.حتی کودکان پنج یا شش ساله هم میتوانند علائم بیماریهای بافت اطراف دندان را نشان دهند. برای پیشگیری از این بیماریها لازم است بدانید چه عواملی باعث ایجاد این نوع بیماریها میشود ، عادات بهداشتی خوبی برای حفظ سلامت دهان و دندان خود داشته باشید و تحت مراقبت حرفه ای منظم قرار گیرید .

برای شناخت بیماریهای لثه ابتدا باید لثه سالم را بشناسیم . لثه سالم رنگ صورتی و قوام پوست پرتقالی و دارای لبه های تیز و چسبیده به دندان می باشد . بیماریهای لثه را به دو قسمت فیزیولوژیک ( طبیعی ) و پاتولوژیک ( مرضی ) تقسیم می نمایند .
از نظر وسعت بیماری اگر بیماری فقط بافت لثه را درگیر نموده باشد ، التهاب لثه ( ژنژیویت ) و اگر بیش از یک عضو از اعضای بافت نگهدارنده دندان ( لثه ، استخوان فک ، سمان و الیاف نگهدارنده دندان ) درگیر شوند، بیماری پریودنتال یا همان پیوره قدیمی نامیده میشود که شرح آن در بالا آمد

التهاب لثه یا ژنژویت اولین مرحله بیماریهای بافت های اطراف دندان بوده و قابل برگشت است. با این وجود ، در صورت عدم معالجه ممکن است به بیماری وخیم تری منجر شود . پریودنتیت یا التهاب بافتهای اطراف دندان ، مراحل پیشرفته تر بیماریهای بافتهای اطراف دندان است. دراین حالت لثه ها، استخوان و سایر ساختارهایی که از دندانها محافظت میکنند ، آسیب می بینند . ممکن است دندانها شل شده ، بیفتند و یا احتیاج به کشیدن پیدا کنند. در این مرحله برای پیشگیری از ضایعات دندانی به درمان های پیچیده تری احتیاج است .

بیماریهای فیزیولوژیک :

این بیماریها در اصل بیماری نیستند، بلکه در دوره زمانی خاص یا دلایل طبیعی ظاهراً لثه ها ( موضعی یا منتشره ) ملتهب میشوند .

 • بیماری لثه هنگام رویش – هنگام رویش دندان ها بویژه دندانهای شیری با خارش و گاهی تا کبودی و تورم لثه پیش می روند .
 • بیماری لثه هنگام جوانی – در سن جوانی بعلت تغییرات هورمونی ،کمبود ویتامین و عدم توجه کافی به بهداشت و وجود جرم دندانی لثه ها و گاهی اسخوان فک ملتهب شده اگر رعایت بهداشت شود بعد از طی دوران جوانی بهبود پیدا می نماید . در غیر اینصورت تا بزرگسالی ادامه داشته حتی پیشرفت می نمایند .
 • بیماری لثه هنگام بارداری یا استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری – در هنگام بارداری نیز بعلت تغییرات هورمونی ، مصرف شیرینی جات ، تهوع و استفراغ و تخریب الیاف کلاژن موجب شل شدن بافت های نگهدارنده دندان بویژه رشته های اتصال دهنده   می شود.
 • تغییرات سطح هورمونی باعث واکنش حساستر بافتهای لثه نسبت به سموم آزاد شده از پلاک و تسریع رشد برخی باکتریها میشود. لثه ها به احتمال بیشتری قرمز ، دردناک و متورم شده و به آسانی خونریزی می کنند .
· بیماری لثه در هنگام مصرف داروها – برخی انواع داروهای ضد تشنج ، داروهای ضد سرطان و برخی بلوکرهای کانال کلسیم و بسیاری از داروهای دیگر لثه ها را تحت تأثیر قرار میدهند . اطلاع پزشک از داروهایی که شما مصرف میکنید. بسیار مهم است. بیماران صرعی داروی دیلانتین سدیم استفاده می نمایند که باعث ازدیاد حجم لثه ها میگردد .
· بیماری لثه افرادی که دیابت (افزایش قند خون) دارند – کاهش و چسبناک شدن بزاق ، افزایش قند در خون و مایع شیار لثه اشکال در تشکیل کلاژن و فشارهای وارده از سوی زبان به دندانها بر اثر   خشکی دهان و در نتیجه ایجاد فضای بین دندانی موجب ایجاد و تشدید بیماری لثه میگردد .

periodontal_disease

علل بیماریهای بافت های اطراف دندان :

بیماریهای بافت های اطراف دندان در اثر انواعی از باکتریهای موجود در پلاک (لایه چسبنده بی رنگی از باکتریها که بطور مداوم بر روی دندانها تشکیل میشود) بوجود می آید. این باکتریها سمومی از خود ترشح میکنند که لثه هارا تحریک کرده ومنجربه از هم گسیختگی اتصال بافتهای لثه به دندانها می شود . به مرور زمان این سموم می توانند بافت های لثه را از بین برده و با پیشرفت عفونت به ضایعات استخوانی منجر شوند. بعلاوه ، پلاکی که از روی دندان برداشته نمیشود، میتواند با مواد دیگر ترکیب شده و به رسوب سخت و متخلخلی به نام جرم دندان مبدل شود. جرم روی سطح دندان و بالای خط لثه و همچنین وجود جرم بر روی سطح ریشه دندان و زیر لثه ها برداشتن پلاک و باکتریهای جدید را دشوارتر می سازد . برخلاف پلاک که خودتان می توانید آن را از سطح دندان بردارید ، جرم را فقط دندانپزشک یا بهداشتکار دهان و دندان باید از روی دندان شما بردارد.

سایر عوامل مداخله گر در بیماریهای بافت های اطراف:

اگر چه بیماریهای بافتهای اطراف دندان در اثر پلاک ایجاد میشود، تعدادی از عوامل دیگر میتوانند احتمال خطر، شدت و سرعت پیشرفت این بیماریها را افزایش دهند .

افرادی که سیگار می کشند، تنباکو می کشند یا می جوند ویا سایر مواد مخدر را مصرف میکنند، در مقایسه با سایر افراد به احتمال بیشتر و با شدت بیشتری دچار بیماریهای بافتهای اطراف دندان میشوند.

روکشها و پل هایbridges ) ) نامناسب ، نامرتبی دندانهاو پرشدگی های ناقص و یا نامناسب دندانها همگی در انباشتگی پلاک و افزایش احتمال ایجاد بیماریهای بافت های اطراف دندان دخالت دارند .
عاداتی که در آنها فشار زیادی به دندانها وارد می آید، مثل دندان قروچه کردن یا سائیدن دندانها و جویدن وسایلی مثل مداد ، نیز ممکن است روند تخریب استخوانهای حمایت کننده را تسریع بخشند . همچنین برخی بیماریهای سیستمیک مثل ایدز یا دیابت میتوانند مقاومت بافتها را نسبت به عفونت کاهش داده، بر وخامت بیماریهای اطراف دندان بیفزایند .

رژیم غذایی نامتعادل نیز ممکن است باعث شود که بیماریهای بافت اطراف دندان با سرعت بیشتری پیشرفت کند یا شدت بیماری افزایش یابد . تحقیقات نشان می دهند که رژیم غذایی نامتعادل باعث میشود بافتهای دهان مقاومت کمتری نسبت به عفونت داشته باشند .

در حالی که همه این عوامل می توانند در احتمال خطر یا شدت بیماریهای بافت های اطراف دندان دخالت داشته باشند ، خود عامل ایجاد کننده این بیماریها نیستند . حتی اگر شما یک یا چند تا از این عوامل را دارا باشید ، هنوز با عمل کردن به توصیه دندانپزشک و کنترل پلاک میتوانید از بهداشت دهان خوبی برخوردار باشید . در صورت مراقبت مناسب و کافی ، حفظ سلامت دندانها و لثه ها برای یک عمر امکان پذیر است. به این ترتیب که دستورات بهداشتی را با دقت رعایت کنید. (مراجعه به قسمت بهداشت دهان ودندان)

شما با یادگیری علائم هشداردهنده میتوانید در مبارزه تان علیه بیماریهای بافتهای نرم اطراف دندان به دندانپزشکتان و همینطور خودتان کمک کنید . در صورت مشاهده هر یک از علائم ذیل فورا” به دندانپزشک خود مراجعه نمایید :

 • لثه هایی که به آسانی خونریزی می کنند .
 • لثه های قرمز ، متورم یا دردناک
 • لثه هایی که از دندانها عقب نشینی کرده اند .
 • بیرون زدن چرک از بین دندانها و لثه ها هنگام فشار دادن لثه ها
 • بدبویی یا بدمزگی دائمی دهان
 • فاصله افتادن یا لق شدن دندانهای دائمی
 • هر نوع تغییر در جفت شدن دندانهای بالا و پایین هنگام گاز زدن
 • هر نوع تغییر در نشستن دندانهای مصنوعی بر روی لثه

با این همه ، ممکن است شما دچار بیماریهای بافتهای اطراف دندان شوید و درعین حال هیچیک از این علائم را نداشته باشید . اکثر مردم با وجود ابتلا به بیماریهای بافت های اطراف دندان، دردی احساس نمی کنند . به همین دلیل معاینات عمومی منظم شامل بررسی امتحان بافت های اطراف دندان توسط دندانپزشک اهمیت بسیاری دارد .

IMG_0664.170184526_large

 

 

با تشکر از سایت تخصصی میکروبیولوژی

 

2

نظرات: (۰) اولین نظر را شما ثبت کنید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

The MFG team

با اعضای تیم ما بیشتر آشنا شوید.

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

بیشتر

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید