مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری.

  • ۸۴۹

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم

خلال دندان تمیزی را به پوست درونی دهان (گونه) کشیده و روی لام بکشید. لام را به مدت چند ثانیه بالای شعله بیرید تا سلول ‌ها فیکس گردند. چند قطره الکل روی آن بریزید و صبر کنید تا الکل تبخیر گردد. یک قطره متیلن بلو بر روی آن ریخته و بعد از ۴ دقیقه  لام را بشویید. یک قطره آب بر روی قسمت رنگی لام  قرار داده و لامل گذاری کنید. برای کمتر وارد شدن حباب هوا بین لام و لامل‌، لامل را از یک ضلع بر روی لام قرار داده و آن را از زاویه 30 درجه به آرامی رها کرده تا برروی لامل قرار گیرید. نمونه را زیر میکروسکوپ مشاهده کنید.

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم

آزمایش سوم: مشاهده سلول ‌های خونی

مرحله‌ اول: خون ‌گیری

 اگر راست دست هستید، کف دست چپ را به آرامی به سمت بالا نگه داشته و نوک انگشت اشاره‌ تان را با پنبه الکلی ضد عفونی کنید. با استفاده از یک لانست تمیز، با یک حرکت سریع سوراخی روی نوک انگشت سبابه دست چپ خود ایجاد کنید. به آرامی نوک انگشت را فشار داده تا از محل سوراخ خون جاری شود. با یک پنبه اولین قطره را پاک کنید‌ (اولین قطره حاوی آب میان بافتی و رقیق است، در ضمن ممکن است با الکل سطح پوست که برای ضد عفونی استفاده شده است مخلوط شده باشد.) دومین قطره را در انتهای لام تمیزی قرار دهید.

 

مرحله دوم: تهیه گستره خونی

در این مرحله لازم است خون بر روی سطح لام پخش شود به نحوی که تنها یک لایه سلول بر  روی سطح قرار داشته باشد. خون را در یک‌ سانتی‌ متری از انتهای لام قرار دهید. لبة لام تمیزی را با زاویه 45 درجه بر روی خون قرار داده تا قطره خون در عرض لام دوم پخش شود، سپس لام دوم را با سرعتی ملایم و یکنواخت به سمت انتهای دیگر لام حرکت دهید.

 

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم

مرحله سوم: رنگ ‌آمیزی

 صبر کنید خون خشک شود (‌می ‌توانید بدون رنگ ‌آمیزی یک قطره آب بر روی لام گذاشته، لامل‌گذاری کرده و در زیر میکروسکوپ سلول ‌ها را مشاهده نمایید. در این حالت تنها گلبول ‌های قرمز را بواسطه رنگ‌ شان خواهید دید، گلبول ‌های سفید به علت تعداد کم  و سفید بودنشان، قابل تشخیص نیستند). با قطره چکان بر روی سطح لام متانول بریزید و با الکل 70% بشویید، صبر کنید تا لام خشک شود. پس از خشک شدن چند قطره محلول گیمسای رقیق شده بر روی گستره ریخته و بعد از 30 دقیقه به خوبی با آب بشویید تا رنگ ‌های اضافه شسته شود. لامل گذاری کرده و زیر میکروسکوپ به بررسی سلول ‌های مختلف خون بپردازید. بعد از تنظیم میکروسکوپ و واضح ‌شدن تصویر مشاهده شده هر آنچه که می‌بینید را با دقت ترسیم نموده و یا با استفاده از دوربین عکس بگیرید. 

 

نتایج

بافت‌ های گیاهی

 سلول‌ های دارای دیواره سلولزی مانند پارانشیم، کلانشیم، آوندهای آبکشی و فیبر سلولزی به وسیله کارمن زاجی به رنگ قرمز متمایل به نارنجی در می‌آیند‌.

بافت‌های چوبی، چوب پنبه ‌ای و کوتینی توسط متیلن بلو به رنگ آبی و توسط فوشین به رنگ قرمز در می‌آیند‌.

 

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم
 

سلول‌ های پوششی دهان

سلول ‌ها با فاصله از هم قرار گرفته ‌اند. این فاصله توسط مایع سلولی پر‌ شده است. سلول‌ ها به طور نامنظم پراکنده‌اند و شکل خاصی ندارند (به ‌دلیل عدم وجود دیواره سلولی)؛ هسته و اندامک ‌ها به‌صورت نقاط پررنگ در داخل سلول قابل مشاهده ‌اند.

مشاهده میکروسکوپی سلول‌ های گیاهی و جانوری، جلسه دوم

 

گستره خون

 سلول‌ های منفرد گلبول سفید (‌سلول ‌هایی با سیتوپلاسم روشن و هسته‌ بزرگ که شکل آن در انواع مختلف گلبول سفید متفاوت است) را در میان انبوهی از گلبول ‌های قرمز (‌سلول ‌‌‌های یک شکل و یک اندازه) خواهید دید. اگر کل سطح لام را جستجو کنید‌، ‌چند نوع گلبول سفید پیدا خواهید کرد. که با توجه به وضعیت سلامت شما تعداد آنها متغیر خواهد بود.

 

سؤالاتی که بعد از انجام آزمایش می‌توانید به آنها پاسخ گویید:

1- بررسی کنید هر یک رنگ ‌های استفاده شده چه بخشی را رنگ می‌کنند؟

2- با استفاده از کتاب ‌های مرجع‌ زیست ‌شناسی، اجزای اصلی هر بافت را نام‌گذاری کنید.

3- در بافت‌ های گیاهی هسته سلول ‌‌‌ها دیده نمی ‌شود، اما در بافت‌ های جانوری بررسی شده (به‌غیر از گلبول‌ های قرمز که اصلاً هسته ندارند) چنین نیست. علت را توضیح دهید.

 

این پروژه را چگونه می‌توان ادامه داد:

1- از ساقه برش طولی تهیه کنید و بعد از رنگ‌آمیزی زیر میکروسکوپ مشاهده کنید.

2- از ساقه برش‌ های عرضی دیگری در محل‌ های تشکیل ساقه‌ های جدید تهیه کنید و سعی کنید تغییر و تبدیل بافت را متوجه شوید.

3- از ریشه و ساقه  گیاهان مختلف برش تهیه کنید و آنها را زیر میکروسکوپ مطالعه کنید و تفاوت ‌ها و شباهت ‌ها را شناسایی کنید‌. سعی کنید در میان گیاهان مورد استفاده نمونه ‌های تک لپه و دو لپه وجود داشته باشد.

4- از قارچ چتری برش عرضی تهیه کنید و رنگ ‌های مختلف را امتحان کنید و با توجه به تفاوت ساختاری سلول ‌های گیاهی با قارچی‌،‌ مشاهده ‌های خود را تفسیر کنید.

5- برای مشاهده اندامک ‌های مختلف نظیر میتوکندری و کلروپلاست رنگ‌ های بخصوصی استفاده می ‌شود. در مورد این رنگ‌ ها و نحوه عمل کردن آنها تحقیق کنید.

6- با دوربین ‌های دیجیتالی و حتی دوربین موبایل به شرط کمی دقت و حوصله می ‌توانید از تصویری که در میکروسکوپ می ‌بینید، عکس بگیرید و به‌ عنوان نتیجه‌ ‌کار، آن را ثبت کنید.

 

منابع

1- کتاب مرجع بیولوژی کمپبل (گیاهان و جانوران) انتشارات خانه زیست‌شناسی

 

2

نظرات: (۰) اولین نظر را شما ثبت کنید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

The MFG team

با اعضای تیم ما بیشتر آشنا شوید.

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

بیشتر

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید