وظیفه مفصل در بدن چیست؟

  • ۲۲۲

وظیفه مفصل در بدن چیست؟

به زبانی ساده باید گفت که استخوان‌بندی انسان یکپارچه نیست، بلکه استخوان ها در جاهایی به هم وصل و جفت شده‌اند که آنها را مفصل می‌نامند.

مفاصل باعث می شوند که استخوان ها بتوانند حرکت کنند و از این رو، اگر بدن انسان مفصلی نداشت، حرکت هایی چون نشستن، راه رفتن و یا بلند کردن اجسام غیرقابل انجام بود.

مهمترین کارکرد مفاصل امکان حرکت است. مفاصل موجب می‌شوند تا استخوان ها بتوانند در کنار هم حرکت کنند و این حرکت موجب تغییر شکل اسکلت و بدنبال آن تغییر شکل کل بدن می‌شود و این تغییر شکل است که به انسان اجازه می‌دهد تا بتواند بر روی محیط پیرامون خود تاثیر بگذارد و یا موقعیت خود را در مکان جابجا کند.

بیشترین بیماری های سیستم حرکتی بدن در مفاصل است. درد، تورم و خشکی در حرکت از معمول ترین مشکلات سیستم حرکتی است که به علت اختلال در کارکرد مفصل به‌وجود می‌آید؛ چرا که مفصل قسمتی از سیستم حرکتی بدن انسان است که فعالیت زیادی دارد و به علت همین فعالیت زیاد است که بیش از قسمت های دیگر این سیستم دچار اختلال در عملکرد می‌شود. بهتر است برای تقویت مفاصل، بنا به تشخیص پزشک از مکمل‌های مفاصل و استخوان استفاده نمایید.

 

از لحاظ کارکردی سه نوع مفصل در بدن انسان وجود دارد:

متحرک یا دی آرتروز Diarthrosis

در این نوع مفاصل دو استخوان تشکیل دهنده مفصل کاملا آزادانه در کنار یکدیگر حرکت می‌کنند. مانند مفصل مچ دست یا زانو!

نیمه متحرک یا آمفی آرتروز Amphiarthrosis

در این نوع مفاصل استخوان های تشکیل دهنده مفصل توسط بافتی دیگر به یکدیگر چسبیده اند. گرچه این استخوان ها می‌توانند نسبت به هم حرکت کنند ولی این حرکت آزادانه و کامل نیست؛ مانند مفاصل مهره‌های کمر!

بدون حرکت یا سین آرتروز Synarthrosis

در این مفاصل دو سر استخوان ها به توسط غضروف یا رباط به هم متصل شده و عملا حرکتی بین دو استخوان وجود ندارد؛ مانند مفاصل جمجمه!

با تشکر از مجله مثبت سبز

2

  • سلام بسیار ممنونم آموزنده و مفید دستتون درد نکنه موفق بالشید.

    پاسخ:
    خوشحالم که توانسته ام با این مطلب  سودی به شما برسانم.

    ممنون از شما بزرگوار
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

The MFG team

با اعضای تیم ما بیشتر آشنا شوید.

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

بیشتر

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید