متیل اورانژ و کاربردهای آن

  • ۵۷۰

متیل اورانژ(Methyle Orange) یا هلیانتین یکی از مواد شیمیایی است که عمدتا در تیتراسیون(تعیین غلظت یک محلول مجهول) به عنوان شناساگر pH مورد استفاده قرار میگیرد. در مقاله پیش رو به معرفی این ماده و کاربردهای آن میپردازیم.

متیل اورانژ در محلول های اسیدی به رنگ قرمز و در محلول های بازی به رنگ زرد در می آید. برخلاف دیگر شناساگرهای مهم، متیل اورانژ طیف کامل و مشخص رنگی ای برای مشخص کردن ندارد اما یک نقطه پایانی مشخص دارد. این ماده بدلیل حضور گروه SO3 در ساختار آن، محلول در آب است.


فرمول شیمیایی متیل اورانژ C₁₄H₁₄N₃NaO₃S است.

فرمول ساختاری متیل اورانژ

متیل اورانژ از بنزن سولفانیلیک اسید و دی متیل آنیلین تهیه میشود.

کاربردهای متیل اورانژ

شاخص رنگی متیل اورانژ

تغییر رنگ متیل اورانژ در محلول های اسیدی

در یک محلول زمانی که از اسید غلیظ به سمت اسید رقیق بیاییم، محلول از قرمز به سمت زرد تغییر رنگ میدهد. تغییر رنگ متیل اورانژ فقط در محدود اسیدی است و در محلول های بازی، با تغییر pH، تغییر رنگ محسوسی نخواهد داشت. نقاط پایانی طیف آن، در آب 25 درجه، برای رنگ قرمز pH 3.1 و برای رنگ زرد pH 4.4 است.

خطرات و نکات ایمنی متیل اورانژ

علائم ایمنی متیل اورانژ

متیل اورانژ ماده است که میتواند موجب جهش ژنتیکی شود. این ماده سرطانزا است. به همین دلیل در هنگام کار با آن، باید بسیار محتاط بود.

 

کاربرد های متیل اورانژ

  • متیل اورانژ در تیتراسیون و شناسایی غلظت محلول کاربرد فراوانی دارد به این دلیل که محدوده رنگی واضح و مشخصی در اسیدی بودن و قلیایی بودن محلول خواهد داشت.
  • متیل اورانژ ترکیبی رنگی است و در رنگ کردن و چاپ کردن پارچه ها به کار می رود.
  • این ماده در صنعت استفاده می شود.
با تشکر از تمادکالا
نظرات: (۰) اولین نظر را شما ثبت کنید
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

The MFG team

با اعضای تیم ما بیشتر آشنا شوید.

می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید. می توانید بخشی از مطلب مورد نظر را برای آشنایی خوانندگان خود در اینجا قرار بدهید.

بیشتر

من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید